V dnešní době je umění cizího jazyka propustka na trh práce. Ten, kdo nemluví alespoň jedním cizím jazykem, jako by snad ani neexistoval. V dnešní době se téměř na všech školách vyučují 2 cizí jazyky, především angličtina, němčina a ruština. Někde se ale můžete setkat i s francouzštinou, španělštinou nebo italštinou. Ne všichni lidé ale mají možnost se cizí jazyk učit pod vedením někoho zkušeného. Jaké to tedy je, učit se sám a kde začít? Tento článek vám přinese pár užitečných a zajímavých rad.
Ze všeho nejdříve si musíte pečlivě vybrat, který cizí jazyk se vlastně chcete naučit. Nejpraktičtějším a nejzákladnějším je angličtina, s kterou se domluví člověk téměř všude. Výběr jazyka je ale vaše osobní volba. Důležité je si vybrat také důvod a motivaci. Od toho se totiž vyvíjí i plán výuky. Pokud potřebujete jazyk k pracovní činnosti, zaměříte se na něco jiného, než když si chcete osvojit základy kvůli dovolené, popřípadě kvůli cizojazyčným přátelům. Základy ale bývají pro všechny stejné.
Také je dobré si vymezit čas. Pravidelné lekce jsou důležité pro oživení a zapamatování látky. Ne nadarmo se říká, že opakování je matka moudrosti. Pro samouky je těžké dodržovat režim, neboť je nikdo nekárá a jsou si svým vlastním pánem. Nevzdávejte to! Ne vždy se vám do toho bude chtít, ale přemluvte se. Vynechání byste po čase mohli litovat. Můžete si slíbit i nějakou odměnu za dodržení režimu.
Zajděte do knihkupectví. Dnes najdete na trhu spoustu výborně zpracovaných učebnic pro samouky i s pracovními sešity a cvičnými CD. Pokud máte doma školáky, můžete si půjčovat i jejich učebnice. Školní knihy jsou mnohdy velmi dobře rozloženy. Kupte si i vlastní sešit na poznámky, abyste mohli opakovat. Může se vám to zdát směšné, jako byste se vrátili zpět do školy. Je to však velmi praktické.
U většiny knih máte napsaný postup, jak začít výuku a jak postupovat. Můžete se řídit i podle sebe. Nepřeskakujte však žádné základy. Gramatika a výslovnost je stejně důležitá jako slovíčka. A tak než se začnete učit celé fráze a věty, naučte se i jejich vytváření. Ze začátku vás to možná nebude bavit a kolikrát budete mít chuť skončit. Trpělivost ale přináší ovoce a každý pokrok na sobě ucítíte a bude vás motivovat.
Nezapomeňte, že psaní je stejně důležité jako mluvení. Naučte se pravopis a zákonitosti písemností daného jazyka a dané země. Nevíte, kdy se vám to může hodit. Důležitou součástí je i poslech. Nejlépe se naučíte výslovnost i porozumění právě s ním, a tak není na škodu odlehčit si lekce poslechem hudby v daném jazyce nebo sledováním seriálů a filmů. Nejlepší je shlédnout film s českými titulky, poté s titulky v cizím jazyce a nakonec bez nich. Uvidíte, jak rychle se vám zlepší porozumění. Na trhu seženete i spoustu knih v cizích jazycích a dvojjazyčné knihy vás toho také spoustu naučí. V dnešní internetové době si také můžete dopisovat s někým z dané země a tím se zlepšit a poznat i hovorovou část jazyka, kterou, co si budeme povídat, využijete kolikrát více, než tu spisovnou.
Pokud si však nevěříte nebo nemáte takový cit pro jazyk, můžete využít různé kurzy pro začátečníky nebo soukromé učitele. Nabízejí se za rozumné ceny na spoustě míst a budete se mít od čeho „odpíchnout“ při dalším vzdělávání. Nejdůležitější je však jedna věc. Nevzdávat to a být trpělivý. Um cizích jazyků vám otevírá dveře do světa a něco určitě bude na rčení „Kolik jazyků umíš, tolikrát si člověkem.“.